33.4.6. Použití MCU jako periferie k Z80

Myšlenka použít jednočipový mikrořadič jako je 40 – „AVR, 39 – „PIC či jiný je velmi lákavá. Daly by se takto realizovat velmi inteligentní a sofistikované periferní obvody. Problémem ale je, jak propojit MCU se sběrnicí Z80. Vetšina MCU není totiž vybavena rozhraním kterým by se na sběrnici mohla připojit. Takové rozhraní jsem našel pouze u některých ovodů PIC firmy Microchip. Rozhraní se jmenuje PSP (Parallel Slave Port).

Pokud budu chtít realizovat periferii procesorem 40 – „AVR, bude to náročnější. Pro přenos směrem od Z80 do AVR, tedy když se Z80 pokusí zapsat data do AVR, můžeme použít jednoduchý klopný obvod. Výstup tohoto obvodu generuje signál WAIT. V normální situaci je výstup neaktivní, pokud je detekována operace zápisu na adresu obsluhovanou AVR, klopný obvod se překlopí a procesor zustane v čekacím stavu. AVR má nyní čas prozkoumat obsah adresní a datové sběrnice. Poté co zjistí potřebné informace, signálem na jednom pinu překlopí klopný obvod a stav WAIT je ukončen.

Operaci čtení ještě nemám promyšlenu. Začíná ovšem stejně, obvody detekují čtení z AVR a Z80 je vnucen stav WAIT. MCU připraví hodnotu pro datovou sběrnici, uvolní signál wait. MCU nyní musí počkat dostatečně dlouho aby Z80 mohl hodnotu z datové sběrnice přečíst, ale ne déle.

Licence Creative Commons
Elektronika a počítače, jejímž autorem je Radek Hnilica, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika .