29.13. Úvaha na jednoduchou konstrukcí SC-2

Odkazy:

Pokud chci realizovat počítač s jednodušších logických IO či přímo z diskrétních součástek (tranzistorů), musím toto zohlednit v konstrukci. Čím méně komponent bude konstrukce mít, tím snáze a rychleji ji postavím a bud v ní také méně chyb. Proto bych jako první konstrukcí začal s obměnou TX-0.

Obrázek 29.22. První návrh instrukčního formátu SC-2

První návrh instrukčního formátu SC-2

Myšlenkou je co nejjednodušší dekódování instrukcí. Instrukční slovo počítače je rozděleno do dvou polí. První pole obsahuje bity operačního kódu a ve druhém poli se nachází adresa operandu. V případě mikrooperace se v druhém polí nachází mikrokód.

Instrukční dekodér je pak složen ze dvou obvodů, demultiplexeru 1 ze 4 který dekóduje operační kód a posuvného registru který pomáhá generovat pulzy pro mikroinstrukce.

Nyní tedy jak přidělit instrukcím kódy. Máme k dispozici jen dva bity a to jsou tedy čtyři možné kombinace.

Tabulka 29.30.

OpCodeMnemonicpopis
00JMPaddr→PC
01ADDAC+Mem[addr]→AC
10STOAC→Mem[addr]
11OPRprověď mikrooperace sériově

Kód pro instrukci skoku byl zvolen tak aby adresa buňky mohla sloužit jako adresa skoku. Máme-li v AC adresu a chceme-li skočit začít vykonávat instrukce na ní, pak to provedem následujícím kódem:

325:    STO 326
326:    0

Instrukce STO na adrese 325 uloží adresu cílového programu v AC do paměťi na adresu 326. Hned poté se pokračuje instrukcí na adrese 326. Protože ta ma oba nejvyšší byty nastaveny na 0 je to instrukce skoku.

Za úvahu stojí, jestli instrukci STO nenahradit instrukcí obdobnou DCA, tedy uloží obsah AC na uvedenou adresu a poté vymaže obsah AC.

Instrukce skoku je podmíněnou instrukcí. Skok se provede v závislosti ob obsahu jednobitového příznaku LINK.

Mikropoerace instrukce OPR je třeba vhodně zvolit. Jednak to musí být ty správné a potom musí být ve správném pořadí aby umožňovali smysluplné kombinace.

1.. ......           CLA (CLAC)
.1. ......           CLL (CLC)
... ......
...                  NOT AC
                     NOT LINK

                     ROL
                     ROR

		     HALT
Licence Creative Commons
Elektronika a počítače, jejímž autorem je Radek Hnilica, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika .