Příručka uživatele


Čti foneticky !!!





LhotkaNet (intranet)


Verze 3 platna od 11.7.2004

Stručný český informační úvodník do sítě LhotkaNet, manuál k síti LhotkaNet, a vše co je potřeba vědět.

Obsah:


Úvod do sítě - Stručný info.

Možnosti sítě - Stručný info.

- Server Tonda

Nastavení sítě - protokol - přístup

- www - proxy

- mail

- iChat

- sdílení dat

- místo na serveru?


Změna hesel - do sítě

- na server/e-mail

On-line podpora

Tech info. o Možnostech sítě

- protokol tcp/ip v4

- struktura sítě

- uspořádání

- IP prostor

- seznam serverů

- seznam uživatelů

Switche sítě

Servery sítě - Tonda

- Hardware

- Software

- OS

- Firewall

- RAID

- LVM

- Mail

- IMAP

- POP3

- SMTP

- WebMail

- WWW

- MRTG




- FTP

- s loginem

- anonymní

- DHCP

- DNS

- intranet

- ext.sítě

- Proxy

- SMB (Samba)

- SSH, Telnet

- Time

- iChat

- UPS demon


- V Plánu



Stanovy uživatelů LhotkaNetu


Poděkování autorům projektu


Úvod:

Co je to LhotkaNet?.......... doplní p. Michal

(po dobu svého aktivního členství nedoplnil, uz doplnovat nebudu)


Možnosti sítě

Stručný info.


Síť slouží k vzájemnému propojení vícero uživatelů moderního výdobytku doby to jest počítače. Možnosti sítě jsou tak rozsáhlé jako možnosti počítače. Možnosti počítače a sítě se násobí, počítač bez sítě ne počítač na H***O.

Možnosti: Uživatelé mohou mezi sebou sdílet užitečná data, tyto data mohou sdílet přímo na svém počítači a dávat je volně k dispozici ostatním, nebo je dát na hlavní server Tonda odkud si je mohou ostatní uživatelé téže stáhnou, server Tonda je v provozu dvacet čtyři hodin denně což má výhodu vůči počítači uživatele, který je zapnut jen v době potřeby.

Co se sdílí za tajemná data? Prakticky veškerá možná data od instalaček přes mp3 muziku až po P filmy. Možnosti jsou široké...

Jednoduchá on-line komunikace mezi uživateli. Uživatelé spolu mohou komunikovat prostřednictvím jednoduchého programu nazývajícího se iChat, program je velmi jednoduchý, systémově nenáročný. Svým chováním připomíná ICQ, avšak je bez reklam a komerce takže bomba.

Proč komunikace ? Protože komunikovat je lidské! Rozvíjí to lidského ducha a vědění, vzpomenete si kdy jste něco potřebovali a nikde nikdo! Nevadí je tu iChat většinou tam někdo je a poradí ...

E-Mail Uživatelé mají svůj e-mail (uživatel@lhotkanet.cz), je dostupný ze sítě internet tak z intranetu.

Hry! Uživatelé mohou mezi sebou hrát různá druhy síťových her. Což je dobré hlavně o dlouhých zimních večerech o lahvince něčeho dobrého.. .


Server Tonda stručné info.


Možnosti serveru jsou široké a dají se časem modifikovat a přizpůsobovat. Server je hlavní pohonná jednotka naší sítě. Obstarává v ní jak pořádek, tak poměrně snadnou konfiguraci klientu týká se spíše jejich síťových protokolů (dhcp).

Dále se stará o správné přiřazování názvu počítačů ip adresám (dns). Také obstarává shromažďování, třídění a rozposílání e-mailu (qmail).

Čire komunikuje s Wokníma klientama a je schopen si od nich na svůj disk uložit různá sdílená data a ty pak poskytovat dál (samba-smb), disponuje malým archívem mp3 a videa.

Jeho vnitřní čas je synchronizován podle pěti serverů jejichž čas určují atomové hodiny, tento čas poskytuje uživatelům podporuje-li to jejich systém.

Server disponuje kvalitním Firewallem a překladem ip adres (iptables), a tudíž uživatelům nehrozí přímá konfrontace s nežádoucími osobami v jiné síti, dále umoznuje uzivatelum za firewallem na prani umoznit pro DC++ a aplikace to podporujici Active spojeni.

Na serveru je použita technologie transparentního proxy, sloužícího ke cachování již navštívených nedůležitých stránek (squid).

Součástí serveru je též Ftp server pro přenos dat do jiných sítí (ProFtpd) a neméně důležitou částí je též WWW server pro publikování www stránek jak v lokální tak v ostatních sítích (apache).











Nastavení sítě

Protokol , Přístup - Klienti Win95/98


Předpokládá se že uživatel má již nainstalovanou síťovou kartu.

Pro připojení k síti je důležité mít správně nakonfigurovanou sít a to zejména protokol. Následující popis popisuje konfiguraci šitě - síťového protokolu pro klienta windofs95 nebo windofs98.

Předně se přesvědčíme zda máme nainstalovánu správnou verzi Woknouzu, pač v jednom vydání Woknouz98 byla chyba!! A síť se pak chovala skrytě. Doporučuje se druhé vydání SE verze 4.10.2222 A (ke stažení na serveru).

Po snad úspěšném puštění a naběhnutí systému klikneme levým myšítkem na tlačítko Start, mělo by se nám objevit menu nabídky start, v nabídce klikneme levým myšítkem na Nastavení, naskočí nám další tabulka kde opět klikneme levým myšítkem na Ovládací panely.

Nyní by se nám mělo otevřít okno s spoustou ikonek, vybereme si ikonku Síť a na ni klikneme dvakrát rychle levým myšítkem.

Otevře se nám další okno, v něm vidíme bílou tabulku, mělo by v ní být uvedeno jméno síťové karty (pozná se podle zeleného obrázku). Nyní odstraníme všechno kromě sítové karty. Následovně: klikneme na patřičný název levým myšítkem aby zmodral (byl označen), pod tabulkou jsou tři tlačítka klikneme levým myšítkem na volbu Odebrat, takto postupujeme až v tabulce zbude pouze síťová karta (zelený obrázek), je možné že se tabulce vyskytne ještě telefonní adaptér či něco podobného, nepoužíváte-li modem dejte ho také pryč.

Teď máme v tabulce pouze sítovou kartu, nyní potřebujeme přidat protokol TCP/IP, to provedeme následovně: pod tabulkou jsou tři tlačítka klikneme levým myšítkem na tlačítko Přidat.. po kliknutí se nám objeví tabulka s dalšíma volbami, klikneme levým myšítkem na volbu Protokol, vedle tabulky klikneme levým myšítkem na tlačítko Přidat. Nyní po chvíle práce počítače se nám objeví další nabídka, sestávající z dvou tabulek levé a pravé v levé tabulce klikneme levým myšítkem na položku výrobce Mikrosoft, v pravé tabulce se nám objeví seznam protokolů, zajedeme šoupákem pomocí levého myšítka níž a klikneme levým myšítkem na položku Protokol TCP/IP posléze klikneme levým myšítkem na potvrzovací tlačítko OK. Nyní se nám měl systém vrátit to povodni nabídky nastaveni sítě-konfigurace, a v tabulce mělo u síťové karty přibýt položka protokol tcp/ip.

Nyní musíme přidat Klienta Microsoft provedeme následovně: pod tabulkou jsou tři tlačítka klikneme levým myšítkem na tlačítko Přidat.. po kliknutí se nám objeví tabulka s dalšíma volbami, klikneme levým myšítkem na volbu Klient, vedle tabulky klikneme levým myšítkem na tlačítko Přidat. Nyní po chvíle práce počítače se nám objeví další nabídka, sestávající z dvou tabulek levé a pravé v levé tabulce klikneme levým myšítkem na položku výrobce Mikrosoft, v pravé tabulce se nám objeví seznam protokolů, zajedeme šoupákem pomocí levého myšítka níž a klikneme levým myšítkem na položku Klient sítě Microsoft posléze klikneme levým myšítkem na potvrzovací tlačítko OK. Nyní se nám měl systém vrátit to původní nabídky nastaveni sítě-konfigurace, a v tabulce mělo u síťové karty a protokolu tcp/ip přibýt klient sítě microsoft.

A protože chceme, aby si od nás někdo mohl také něco stáhnou, nainstalujeme sdíleni :-) provedeme takto: Pod tabulkou , třemi tlačítka mi a výběrovou tabulkou je tlačítko Sdílení souborů a tiskáren.. , klikneme na toto tlačítko levým myšítkem. Naskočí nám tabulka kde zaškrtneme levým myšítkem položku Umožnit ostatním přístup k souborům a levým myšítkem klikneme na tlačítko OK, Nyní se nám měl systém vrátit to povodni nabídky nastaveni sítě-konfigurace, a v tabulce mělo u síťové karty a protokolu tcp/ip a klient sítě microsoft přibýt Sdílení souboru a tiskáren v sítích Microsoft.

Ještě je potřeba nastavit Primární přihlášení k síti, provedeme následovně: Pod tabulkou třemi tlačítky je vybírací tabulka pomocí levého myšítka vybereme Klient sítě Microsoft

Nyní si všimneme že ona nabídka na kterou čučíme se sestává ze tří listu které se dají přepínat nahoře mají tyto názvy: Konfigurace, identifikace, řízení přístupu. Levým myšítkem klikneme na Identifikace, zobrazí se nám druhá strana nastavení. Zde do pole vyplníme dle zadání správce sítě.

Název počítače: ......................,

Pracovní skupina: OSTANKINO ,

Popis počítače: ................................................... .

Potvrdíme kliknutím pomocí levého myšítka na potvrzovací tlačítko OK.

Počítat se nyní bude zmítat mezi stolem a zemí, po chvíli bude chtít vložit instalační médium, médium vložíte nebo zpřístupníte cestu k němu, po další chvíli vás majestátně poprosí o provedení restartu kliknete levým myšítkem na potvrzovací tlačítko ANO.

Po vítězném restartu budete vyzváni k zadání jména a hesla, vyplníte tak jak vám zadal administrátor sítě. Jméno:.....................Heslo:.......................... .

Protokol , Přístup - Klienti WinXP


Předpokládá se že uživatel má již nainstalovanou síťovou kartu.

Pro připojení k síti je důležité mít správně nakonfigurovanou sít a to zejména protokol. Následující popis popisuje konfiguraci sítě - síťového protokolu a identifikace pro klienta windofs XP .(návod dodal Thomas)


Při psaní tohoto návodu jsme používali nové winXP start menu v případě, že máte klasické menu tak si poraďte samy nebo si ho také nastavte. Pravým myšítkem jednou klikněte na lištu nástrojů, nastavení , nabídka start a opět nabídka start (první ze dvou možností) a použít + ok a je to.

Klikneme levým myšítkem na tlačítko Start, mělo by se nám objevit menu nabídky start, v nabídce klikneme levým myšítkem na Ovládací panely. Klikneme dvakrát levým myšítkem na ikonku síťová připojení , objeví se ikonka připojení k místní síti . V levé horní části složky klikneme na síťové úlohy, vybereme vytvořit nové připojení, spustí se průvodce připojení.

V průvodci klikneme na další, nastavit síť pro domácnost nebo malou kancelář a znovu na další a dokončit . Otevře se průvodce instalací sítě, další, další, jiný způsob připojení, další, vybereme první a zároveň tu nejdelší možnost (kterou jsem nechtěl opisovat) a další . Zde se nám otevře vzkaz od velkého Billa G. že toto propojení není spolehlivé a dáme další. Zde vypíšeme:

Popis počítače:...................................

Název počítače:...................................

a znova potvrdíme další, zde napíšeme:

Jméno pracovní skupiny: "OSTANKINO"

a potvrdíme další. Zde zkontrolujeme zadané údaje a spustíme proces klepnutím na tlačítko další a modlíme se aby to vyšlo.

Poté si ještě projdeme identifikaci v síti.

Otevřeme si ovládací panely ( to už umíme ), otevřeme složku systém , vybereme název počítače , zde by jsme už měli mýt vypsány název počítače (.............................) a pracovní skupina "OSTANKINO" jestli ne tak nezoufej, nic není ztraceno. Postupujeme identifikací v síti, další, tento počítač je součástí podnikové sítě.. atd.., počítač používá síť s doménou, dvakrát poklikněte další,

Vyplňte uživatelské jméno:……............., heslo:...............................

Doména: ……............


Dodatek k nastavení účtu


Nastavení uživatelského hesla je potřebné k tomu aby se uživatel dostal do složek na TONDOVI, které jsou určeny pro členy Lhotkanet jako sdílené a je na něm možné soubory nejen kopírovat k sobě na disk, jako je tomu v ostatních částech TONDY, ale hlavně je tam možné přidávat, měnit a odstraňovat všechny soubory, které jsou zde uloženy pro ostatní členy Lhotkanetu.

Uživatelské heslo si nastavíme z nám již dobře známých Ovládacích panelů, kde si otevřeme kategorii Uživatelské účty. Zde klikneme na svůj účet (Obrázek se naším jménem) a v horním pravém rohu se nám odkryje nabídka Podobné úkoly, zde klikneme na Správa síťových hesel a otevře se nám Uložená uživatelská jména a hesla, klikneme na Přidat a vyplníme:

Server: ………………….

Uživatelské jméno: ……\…………

Heslo: ………………...

(vše vám rád oznámí náš hlavní Spidermann a strážce Tondy pan Havrla odp.)


Když už jsme vše správně vyplnili tak potvrdíme ok.

Hned zkusíme navštívit tyto placené stránky Lhotkanet-u a při prvním pokusu se nás to zeptá na uživatele, když není připraven v okénku tak si posuneme šipičkou co nám to dá za možnosti nebo pracně vyplníme naše jméno/nick (jako Eternit Trabant ), heslo a pro naši lenost (abychom to již nemuseli vypisovat) zaškrtneme políčko Zapamatovat heslo a jeto (slovy Billových posluhovačů v překladu Translátora ”my těšit se, my užívat kdy oni dělat radost nám”) .





Motto pro dnešní den: "do vývojářů microsoftu - jedině vostrejma...!"



WWW - proxy -nastavení webového prohlížeče


Klienti - IE5,5

Po spuštění internet explorera klikneme levým myšítkem v horních partiích na tlačítko Nástroje, objeví se nám další podrobná nabídka, klikneme levým myšítkem na volbu Možnosti sítě internet...., objeví se nám více listá nabídka .. klikneme levým myšítkem v horních partiích nabídky na list/tlačítko Připojení. Ve spodní části listu klikneme levým myšítkem na tlačítko Nastavení místní sítě. Vybafne na nás další tabulka, v oddílu Proxy server zaškrtneme levým myšítkem položku Používat proxy server. V poli adresa uvedeme: server.lhotkanet.cz v poli port uvedeme: 3128 . V oddílu Automatická detekce nebude nic zaškrtnuto, pokud bylo odškrtneme levým myšítkem. Dále nezbývá než kliknout levým myšítkem na potvrzovací tlačítko OK.


POZORRRR !!!!

V posleních letech se doporučuje proxyserver již spíš nepoužívat, neboť připojení k internetu je dostatečně rychlé, takže nenastavovat proxyserver, ani automatickou konfiguraci.





Klienti - IE 6.0 a výše


Nastavení je stejné jako IE5, jen jsou tam použity jiné názvy a popis např.: Možnosti sítě internet” je psáno jen jako Možnosti internetu…” atd..

Věřím že si s tím průměrný uživatel poradí….



POZORRRR !!!!

V posleních letech se doporučuje proxyserver již spíš nepoužívat, neboť připojení k internetu je dostatečně rychlé, takže nenastavovat proxyserver, ani automatickou konfiguraci.





Rovnice dokonalosti : 200 vývojářů Microsoftu = 200 x DUM DUM, kus po 5Kc...to je Mír na zemi = 1000Kc...no neberte to za tu cenu...:D


Mail - nastavení klienta Outlook express 5


Předpokládáme že si klient již nastavil síť a internetový prohlížeč. Tudíž budeme předpokládat, že manipulace s myší a čtení nápisů z monitoru mu nebude dělat větší problémy, a orientace v nich.

Bývá zvykem že po prvním spuštění Vás debilní průvodce provede prvním nastavením učtu, odpovídejte pokud možno pravdivě :-), bohužel si přesně nepamatuji co se od Vás bude vyžadovat ale pokusím se si vzpomenout, myslím že bude chtít vědět zda máte už účet, nebo zda si ho přejete vytvořit, dáte že žádnej nechcete že už máte, pak po vás snad bude chtít jméno, vyplníte jméno- nic obtížného, pak snad adresu adresa je tato: ".................@lhotkanet.cz" , pak snad pop3 a smtp server, napíšete do obojího toto: "server.lhotkanet.cz" . No snad by to mělo být vše.

Nyní se koukneme jak takový účet odebrat a nastavit nový, popřípadě přidat další....

Po puštění v horní partii najdeme Nástroje, už umíme s myšičkou tak si dáme zobrazit bližší nabídku kliknutím.... v seznamu bude položka Účty.... kliknem na ní. Zobrazí se nám nabídka, učtu je hned několik : poštovní, diskuzní, adresářový, klikneme na diskuzní jestliže tam nějaký budou tak je dáme pryč a to tak že označíme a v vlevo bude někde tlačítko Odebrat pak se nás to jak blbců zeptat jestli to chceme opravdu odebrat tak dáme že jo, Stejným způsobem vyprázdníme adresářový účet, jsou to učtly pro normálního člověka na nic, a hlavně jsou v angličtině.... .

Hlavní co nás zajímá je poštovní účet! Stary účet se dá zrušit již známým způsobem. Jak se ale zakládá? Jednoduše je tam tlačítko Přidat... po kliknutí se rozvine a klikneme na nápisek Pošta zase se nás to bude ptát na Jméno, na adresu , na servery. Jako druhy účet mohu nastavit třeba účet co mam u seznamu a to tímto zmíněným způsobem. Problém muže snad nastat pouze tehdy zda nevíte názvy serveru, ty zjistíte na stránkách kde máte poštu nebo na iChatu jehož instalaci si probereme později... Každopádně nastavení lokálního/ext. e-mailu a hodnoty jsou uvedeny výše. Možná ještě pro ty co si všímají dá se tam nastavit způsob/protokol na vyzvedávání pošty (pop3 nebo imap), začátečníkům a mírně pokročilým doporučuji pop3, (stejně imap zdarma nikde neprovozujou/nepodporujou, jenom u nás na síti :-)) )

Dodatek: Přihlašovací jméno k serveru je celá hlavní e-mailová adresa !!!

Pokud se nebojíte tak v Nástroje -> možnosti se dá snad hned na první straně nastavit po jakým čase se má zjišťovat jestli nepřišla nová zpráva.... rozumná doba je 5-10 minut.


Mail - nastavení klienta Outlook express 6


Outlook express 6 jakoby z oka vypadl verzi 5. Nastudujte si prosím článek: Mail - Nastaveni klienta Outlook express 5. Je to takřka samé.



POZOR!!!!


Pro odesílání pošty z sítě lhotkanetu, je nutno mít odesílací server (SMTP) nastaven jako server.lhotkanet.cz , a autentizaci (ověření) kde jméno a heslo se shoduje se jménem pro výběr lhotkanetí pošty. Jiné internetové servery jsou presmerovány na SMTP lhotkanetu kde je vyžadována autorizace z důvodu možného zneužití serverů virem, či jinou havětí.











iChat - chatovací program

instalace nastavení



iChat jak chytrý to program. Nyní si popíšeme jeho instalaci a nastavení, popřípadě chování.

Sehnání instalačního souboru, instalační soubor je na serveru Tonda. Jak se k němu dostaneme a nainstalujeme?

Jednoduše klienti s Win95/98 kliknou v Průzkumníkovy (Start-Programy-Průzkumník) či jiném programu který jim vyhovuje klikneme v levé tabulce na Okolní počítače, na pravé tabulce se udělá seznam on-line počítačů v síti, uživatel poklepe na počítač s názvem Server, objeví se mu posléze několik adresářů (média - video a mp3, spolec - k zápisu všem, Pub-ftp - složka co je vystavena na ftp, a adresář se jménem odpovídajícím loginu je zpřístupněn pouze svému uživateli). Nás zajímá adresář Pub-ftp poklikáme (rozumněj dvakrát rychle klikni) na něj, objeví se nám další adresáře, zajímá nás pub takže opět poklikáme, dále nás zajímá konfera-ichat .... poklikáme. zajímá nás program nazývaný ichat121b4.exe poklikáme. Spustí se instalační procedura. Po spuštění se objeví tabulka kliknem v tabulce na Englisch a označíme tím nápis, kliknem na OK, dál se nám objeví uvítání, kliknem na next, dál to bude chtít kam se to má uložit, necháme to co to má a kliknem next, posléze se to zeptá zda spouštět po startu necháme jak je a kliknem na next, dál to bude chtít výběr jazyka kliknem na Czech a posléze na next a pak už jenom kliknem znova na next. A máme nainstalováno.

Dodatek: iChat lze teže stáhnout z Ftp adresa: ftp://ftp.lhotkanet.cz/pub a v následující struktuře adresářů ho naleznete, tento přístup je možný i z jiných sítí.


Jednoduše klienti s WinXP kliknou v Průzkumníkovy (Start-Programy-Příslušenství-Průzkumník) či jiném programu který jim vyhovuje klikneme v levé tabulce na Místa v síti a pak možná na něco ještě, na pravé tabulce se udělá seznam on-line počítačů v síti, uživatel poklepe na počítač s názvem Server, objeví se mu posléze několik adresářů (média - video a mp3, spolec - k zápisu všem, Pub-ftp - složka co je vystavena na ftp, a adresář se jménem odpovídajícím loginu je přístupna pouze svému uživateli). Nás zajímá adresář Pub-ftp poklikáme na něj, objeví se nám další adresáře, zajímá nás pub takže opět poklikáme, dále nás zajímá konfera-ichat .... poklikáme. zajímá nás program nazývaný ichat121b4.exe poklikáme. Spustí se instalační procedura. Po spuštění se objeví tabulka kliknem v tabulce na Englisch a označíme tím nápis, kliknem na OK, dál se nám objeví uvítání, kliknem na next, dál to bude chtít kam se to má uložit, necháme to co to má a kliknem next, posléze se to zeptá zda spouštět po startu necháme jak je a kliknem na next, dál to bude chtít výběr jazyka kliknem na Czech a posléze na next a pak už jenom kliknem znova na next. A máme nainstalováno.

Dodatek: iChat lze teže stáhnout z Ftp adresa: ftp://ftp.lhotkanet.cz/pub a v následující struktuře adresářů ho naleznete, tento přístup je možný i z jiných sítí.


Spuštění iChatu. Pokud jsme nainstalovali iChat podle návodu bude se nám pouštět po startu, je však dobré vědět jak ho pustit jak se říká obyčejně :-). Takže spustíme průzkumníka, v levé tabulce Bude položka Tento počítač, pokud klikneme na + tak se nám rozvine nabídka, klikneme na + u disku C, aby se nám rozvinul..., dále klikneme na + u Položky Program files, následně klikneme na položku iChat. V levé tabulce se nám udělá seznam souboru v tomto adresáři. Zajímá nás soubor iChat.exe, je u něj hezkej modrej telefon. Můžeme si Průzkumníka zmenšit dvojitým kliknutím na horní modrou lajnu a udělat si tzv. zástupce tohoto programu na ploše. Pro to stačí pouhé zmáčknutí pravého myšítka na souboru a za stálého držení přejet s ním na plocha pustit myšítko, udělá se nabídka a klikne se na vytvořit zástupce. Aby jsme neodběhli máme tedy v zorném poli oka soubor nebo zástupce programu iChat.exe, poklikáme na něj. Program se nám pustí.


Nastavení programu. Po spuštění programu se nám vlevo u hodin v systrey objeví mám již známý telefonek. Kliknem na něj. iChat se nám zvětší a ukáže. Nyní si jej prohlédneme...... . v levo je od shora dolu seznam obrázku. třetí od spoda je nastavování - klikneme, objeví se nám tabulka, v ní hned odznačíme kliknutím Zobrazovat okno se statusem iChatu, dál klikneme na vlastnosti , zobrazí se nám další tabulka.... sestává se z levé tabulky pro výběr volny nastavení, vyhodilo nás to do nastavení spojení, nastavíme tedy spojení... . U prostřed je prázdná tabulka klikneme v ní pravým myšítkem, zobrazí se nám nabídka dáme přidat, pak to po nás bude chtít Jméno-přezdívku napíšeme... a potvrdíme. Nad tabulkou jsou volby, Jméno přihlášení do Windows, Jméno počítače, Jméno klikneme na Jméno: (označíme puntíkem). Dál v pravé sekci je spojit pomoci Mailstlots nebo Dedikovaného serveru, dáme Dedikovaného serveru. Pod tímto nastavením je políčko kde se napíše adresa: ichat.lhotkanet.cz . Poté klikneme uprostřed na tu přezdívku kterou jsme před tím napsaly aby byla modrá (označená), a koukneme v levo do tabulky a kliknem na Obecné, pravá strana se nám změní, v ní upravíme položku Přepnou do modu jsem, pryč po... tak že jí zaškrtneme aby byl aktivní, pro skušenější....je vhodné napsat ještě něco na nástěnku to je když se klikne na Zprávy v pravo se udělá prázdná tabule to je nástěnka....), nyní dole potvrdíme OK. Vyflusne to ještě hlášku o tom že je potřeba iChat z restartovat potvrdíme opět OK. A iChat zavřeme a otevřeme, zavře se těmi dveřmi co má dole. Zapne se podle předcházejícího postupu.... . Po zapnutí bu se měl připojit v levo je seznam lidí -on-line v pravo je tabulka s obsahem komunikace, dole je řádek kde se píšou zprávy, odesílá se enterem... .

Jak jednoduché !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§

Poznámka: iChat je dostupný ze všech sítí, iChat původně sloužil a slouží též k komunikaci majitelů vozů značky Škoda, prosím berte na to ohled... .


Info o iChatu též na http://www.ichat.lhotkanet.cz













Sdílení dat


Klienti Win95-XP, chceme-li sdílet data přímo z našeho počítače, uděláme to následovně:

Pustíme si již zmíněný průzkumník, klikneme pravým myšítkem na adresář který chceme sdílet, objeví se nám nabídka kde bude uvedeno asi toto: Sdílení... pak se nám objeví nabídka tam zaškrtněte sdílet, někde tam bude napsáno o tom že složka má být pouze ke čtení, nebo že na ni nelze zapisovat, potvrdíme tuto volby, aby nám kamarádi nic na disku neměnili.... a dáme OK, pokud to bude někde chtít dát heslo psát ho nebudeme.


Klienti Win95-XP, chceme-li sdílet data tím že je zkopírujeme na server.

Pustíme náš již velice známý průzkumník. V levé tabulce bude položka Okolní počítače nebo Místa v síti klikneme aby se rozvinula. najdeme počítač jménem Server, rozvineme jeho nabídku..., adresář Spolec je přístupný pro všechny v sítí sem zkopírujeme ona data. Jak? tak že šoupátkem zajedeme výš a rozvinováním a klikáním docílíme toho, že v pravé tabulce bude složka/adresář který chceme poskytnout ke sdílení., poté se šoupákem vrátíme, aby jsme v levé tabulce měli složku Spolec, v pravé tabulce klikneme pravým myšítkem na tu složku co chceme sdílet a držíme a přesuneme na spolec, tam pravý myšítko pustíme a z nabídky vybereme kopírovat. Počkáme až se data zkopírují.... .



Místo na serveru?

Aneb, kolik místa je tam volného?


Průzkumníkem se dostaneme k sdíleným složkám na serveru viz. předchozí... . Klikneme na složku pravým myšítkem, a vybereme připojit síťovou jednotku posléze vybereme písmeno pod kterým bude vystupovat, a potvrdíme.. . Stane se to že onen adresář se začne chovat jako by byl diska na našem počítači. Poté na něj klikneme pravým myšítkem zvolíme vlastnosti a ono se nám ukáže kolik že je tam vlastně místa...... .



Změna hesel


Hesla máme tři, jedno určuje přístup do lokální sítě, druhé je spjato s účtem na serveru, třetí s účtem mejlovým.


Změna hesla do sítě:

Zapneme internet explorer, po naskočení napíšeme do jeho "řádky" toto: telnet://server a potvrdíme enter. Naskočí nám nové okno, v něm se objeví požadavek k přihlášení, (Login: a password:), doplníte vaše logovací jméno a heslo na server (e-mail), pozor při vyplňování hesla se neukazuji hvezdičky... . Po zdárném přihlášení napíšete do řádky toto: smbpasswd a potvrdíte enter. Budete vyzváni k zadání starého hesla do sítě, poté budete dvakrát vyzváni k zadání nového hesla. (Heslo je lokální doporučuje se 6 znaků), poté zase skončíte na řádce napíšete exit program se odkonektí a ukončí.


Změna hesla na server (pokud disponujete systémovýmúčtem na serveru) :

Zapneme internet explorer, po naskočení napíšeme do jeho "řádky" toto: telnet://server a potvrdíme enter. Naskočí nám nové okno, v něm se objeví požadavek k přihlášení, (Login: a password:), doplníte vaše logovací jméno a heslo na server (e-mail), pozor při vyplňování hesla se neukazuji hvezdičky... . Po zdárném přihlášení napíšete do řádky toto: passwd a potvrdíte enter. Budete vyzváni k zadání starého hesla na server (e-mail) poté budete dvakrát vyzváni k zadání nového hesla. (Heslo je globální, výrazně se doporučuje, aby mělo alespoň 10 znaků, aby to nebylo slovo slovníkové, nebo jinak uhodnutelné!!! v opačném případě hrozí uhodnutí vašeho hesla cizí osobou a nevyžádanému vniknutí cizí osoby do systému vašeho účtu) poté zase skončíte na řádce napíšete exit program se odkonektí a snad i ukončí.


Změna hesla do mejlu:

Změna se provádí pomocí webovského rozhraní na adrese: http://www.lhotkanet.cz/mail/toaster.admin , kde do pole Domain napíšete domenu tj. lhotkanet.cz dále doplnite svůj login, tj. To před zavináčem v vašem defaultnim mejlu. (defaultni mejl rozuměj mejl jenž je hlavní, ostatní jsou aliasy) a současné heslo, dostanete se do nabidky kde si mužete nastavit základní funkce mejlu.


On-line podpora.


Pakliže všechno selže, nebo si nevíte, ale opravdu nevíte rady a četli jste podrobně tento manuál je zde možnost On-line podpory. On-line podpora je dostupná ve svých chvílích volna. Prosí se tedy o maximální ohleduplnost.

Zde je seznam přibližných problémů a seznam čísel kam lze volat.

Základní problémy s policii CR řeší p.Tomas +420776370008

Základní problémy s Win XP. řeší p.Thomas +420608542425

Pokročilé problémy s Win XP, Odbor Ekonomiky a Finanancí řeší p.Michal (Trabant) +420607953063

Problémy s Win XP neřeší, Odbor Technologie, problémy se sítí, servery, účty, atd.. řeší p.Zdeněk +420602228696
















Tech info. o Možnostech sítě

- protokol tcp/ip v4

V naší intr. síti je použit protokol TCP/IP, jedná se o standardní adresovatelný protokol, umožnující rozlišovat uživatele, je navržen s ohledem na maximální bezpečnost a stabilitu komunikace na síti.


- struktura sítě

Struktura sítě je jednak dána historickými důvody a jednak se snaží přiblížit jakémusi standartu. V síti jsou v současnosti dva switche a jeden server. Struktura sítě je dána obrázkem viz. obr.1.


- uspořádání

Uspořádání sítě je patrné z obrázku. Je snaha o co největší stabilitu a schopnost přežít i různé výpadky. Dále je zabezpečeno, aby uživatelé nemohli negativně ovlivňovat ostatní uživatele jako to bylo na starých COAX sítích a sítích s použitím klasického HUBu.


- IP prostor

IP prostor v intr. síti je dělen následovně:

Bylo použito pásmo lokálních ip adres sítě CZFree.Net 10.27.24.0/24, 10.27.88.0/24, dummy 10.27.0.24


- seznam serverů

Intr. síť v současnosti disponuje jedním serverem s krycím názvem Tonda. Doménové jméno je: "server.lhotkanet.cz" .


- seznam uživatelů

Intr. síť Lhotkanet má zatím málo uživatelů, snad jich bude víc aby to stálo za zmínku. Tohle by stejně nikoho nezajmalo ...













Switche sítě

Síť disponuje dvěma switchy firmy Microstar označení SP608B jedná se o osmi portové 10/100Mbps switche a jednim 5 portovym D-Link switchem.


Servery sítě

V současné době disponuje naše sít pouze jedním hlavním serverem. Je to server přezdívaný Tonda.




Tonta - Hardware

Server Tonda disponuje v současnosti tímto hardware:


Procesor: AMD Sempron 2,5GHz+

Paměť: 700MB RAM

Disk: 11xWDC 320GB

Disketové mechaniky: 3,5"

Síťové karty: Integrovana na bordu (100/10)

Intel e1000 Pro (1000/100/10)

Micronet 8139too (100/10)

Zalozni zdroj: APC Back-UPS CS 500

Tonta - Software

Server Tonda disponuje v současnosti tímto software:



- OS

Operační systém byl zvolen, vzhledem k předcházejícím zkušenostem s platformou firmy M$, a to jak cenové politiky této firmy tak stability toho to produktu. Server tonta pracuje na operačním systému Linux, distribuce Fedora_Core .


- Firewall

Server tonda disponuje Firewallem při přechodu z externí sítě. Je použita technologie NAT (Masquerade), která spočívá v zastoupení Ip adresy v odcházejícím paketu Ip adresou serveru. Dále disponuje přísnými pravidly pro přístup a routování mezi sítěmi. V praxi to znamená asi toto: odchozí paket od klienta se na serveru přepíše na paket odcházející z serveru, když se paket vrátí s odpovědí z externí sítě jádro ho pozná a pošle příslušnému klientovy, pakety které nemají původ v intra. síti nejsou do intra. sítě routovány.

Dále umoznuje uzivatelum lhotkanetu Aktivni spojeni pro programy DC, pokud toto podporuji, viz e-mail 11.7.04/admin.

Program který server používá pro zavádění pravidel do jádra se jmenuje IPTABLES.

-RAID

Server Tonda disponuje RAIDovým polem typu 1. Pole typu 1 slouží k částečné záloze dat/funkčnosti disku/systému. V tomto typu pole dochází k zrcadlení obsahu dvou stejných diskových oblastí na různých discích, vypadne-li jeden z disků z provozu druhý ho svojí kopií zastane.



-LVM

Server Tonda disponuje LVM polem . Pole typu LVM se vyznacuje moznosti menit velikost diskovych oddilu na nem vytvorenych. Toto pole slouzi ke spojeni disku pro adresar media.


- Mail

Server tonda disponuje Mail serverem, jako server pošty se osvědčil program QMAIL-TOASTER, jedná se o klasický unixový program pro dopravu pošty. Co umí? Umí zpracovávat jak lokální tak externí poštu, nepotřebuje ke své činnosti jiný server dokáže sám poslat e-mail cíli aniž by potřeboval zprostředkovatele pošty . Program dokáže nejen poštu rozesílat , ale i příjmat, příjmá poštu pro domény: "lhotkanet.cz", ............................................................................ a rozděluje jí uživatelům co mají účet na serveru do jejich inboxů. uživatelé mají pak adresu ve tvaru: něco@lhotkanet.cz , bude-li si klient přát nějaký alias na prihlašovací jméno a bude-li volný, bude my tento alias poskytnut. Velikost schránek a maximální velikost zatím není nastavena. Statistika provozu: http://www.lhotkanet.cz/stats-toaster/ a http://www.lhotkanet.cz/qlogs-toaster/

Program, který se stará o tuto funkci se jmenuje qmail-toaster.


- IMAP

Server Tonda disponuje výběrem pošty pomocí protokolu IMAP, tento protokol poskytuje ty možnost, že pošta muže být stále na serveru a uživatel k ní může přistupovat stejně doma na intra. síti z outlooku tak na ext. síti z webmailu, na rozdíl od pop3 kdy si uživatel vybere poštu a pak k ní nemá možnost přistupovat od jinud... . K výběru pošty je potřeba znát svoje login a heslo. Protokol IMAP je dostupný pouze z intra sítě, nebo pomoci webmailu z všech sítí.

Program který se stará o tuto funkci ve spolupráci s qmailem se nazývá courier-imap (soucasti baliku qmail-toaster).


- SMTP

Server Tonda disponuje odesíláním pošty pomocí protokolu SMTP. Server přijme a přepošle veškerou poštu z lokální sítě, dál přijme veškerou poštu určenou pro naše domény ze všech sítí. Dále přepošle poštu z libovolné sítě pokud proběhlo úspěšné přihlášení k službě pop3. K odeslání pošty není potřeba znát svoje login a heslo. Protokol SMTP je dostupný z všech sítí.

Program který se stará o tuto funkci ve spolupráci se qmailem se nazývá tcpserver (soucasti baliku qmail-toaster).


- POP3

Server Tonda disponuje vybráním pošty pomocí protokolu POP3, jedná se o klasický protokol pro stahování pošty podporovaný většinou Poštovních klientů. K výběru pošty je potřeba znát svoje login a heslo. Protokol POP3 je dostupný z všech sítí.

Program který se stará o tuto funkci ve spolupráci se qmailem se nazývá tcpserver (soucasti baliku qmail-toaster).




- WEBMAIL

Server Tonda disponuje vybíráním pošty pomoci webového rozhraní na adrese http://www.lhotkanet.cz/webmail. Toto rozhraní je v českém jazyce a je velmi jednoduché a intuitivní. K výběru pošty je potřeba znát svoje login a heslo. Webové rozhraní je dostupné ze všech sítí.

Program který se stará o tuto funkci ve spolupráci se sendmail, qmail, imapd se nazývá Squiremail.


- WWW

Server Tonda disponuje WWW (http, web) serverem, Web server slouží k prezentaci webovských stránek, je dostupný na všech sítích. Jeho klíčové adresy jsou tyto: www.lhotkanet.cz, www.skoda.lhotkanet.cz, www.ichat.lhotkanet.cz, t101.no-ip.com, skoda120.no-ip.com, ss-mann.no-ip.com .

Uživatelům je na požádání umožněno na některých adresách vystavovat svoje stránky, přístup do jejich stránkového diskového prostotu bude buďto přes protokol ftp ze všech sítí nebo pomocí samby (smb, okolní počítače v průzkumníkovy) v intra. síti. tvar adresy muže být následujícího formátu: http://cokoli.lhotkanet.cz, http://www.cokoli.lhotkanet.cz, http://www.lhotkanet.cz/cokoli, http://lhotkanet.cz/cokoli .

Velikost diskového prostoru je 10GB (na raidovém poli o dvou discích jejichž obsahy jsou zcela schodné) a dělí se mezi www a ftp-anonymus. Server podporuje php skripty, a standardní zvyklosti webowského serveru. Statistika pro http://www.lhotkanet.cz je na adrese http://lhotkanet.cz/usage . Na přání lze vyrábět statistiku přístupu v poměrně zdařilé formě.

Program, který se stará o tuto funkci se nazývá Apache httpd. Program který se stará o statistiku přístupu se nazývá webalizer.


- MRTG

Server Tonda disponuje tvorbou statistik o svém provozu, statistiky jsou k dostání na adrese: http://www.lhotkanet.cz/lhotkanet/statistika.html

http://www.lhotkanet.cz/stats-toaster/

Prihlasovaci jmeno a heslo je lhn .

Funkci zajišťuje program MRTG



- FTP

Server Tonda disponuje FTP serverem podporující přenos dat pomocí protokolu ftp. Přístup k této službě je možný ze všech sítí. FTP server je přístupný na adrese: ftp://ftp.lhotkanet.cz

Program který se stará o tuto funkci se nazývá ProFtpd.


- přihlášení s loginem

Ftp server podporuje přihlášení s loginem kdy, když zadáte svůj login a heslo tak se můžete pohybovat po svém diskovém prostoru (v průzkumníkovi je to složka na serveru nazývána vašim loginem) na serveru, můžete jak stahovat tak natahovat data nejen z intra. sítě.



- přihlášení anonymní

Ftp server podporuje přihlášení tzv anonymní. Pro přihlášení anonymní se za login zadá buďto slovo anonymus nebo ftp, a za heslo se zadá vaše e-mailová adresa. (ftp klienti to dělají automaticky). Dostanete se na diskový prostor určený k volnému stahování. Velikost diskového prostoru je 10GB (na raidovém poli o dvou discích jejichž obsahy jsou zcela schodné) a dělí se mezi www a ftp-anonymus.

Kořen ftp obsahuje dva hlavní adresáře a to /pub - slouží k stahování, /upload - slouží u ukládání. (Tento kořen máte taky přístupný v průzkumníkovy v položce PUB-FTP na serveru). Pokud potřebujete něco vystavit na tento druh serveru požádejte správce sítě. Stahovat a ukládat data mohou i cizí osoby nenáležící intra. síti. Poznámka: adresář /upload je přístupný pouze k zápisu, nikoli ke čtení pomocí ftp, chcete li mít do něj přístup ke čtení přes průzkumníka kontaktujte správce sítě.


- DHCP

Server Tonda disponuje tzv. serverem DHCP. Tento server slouží k automatické konfiguraci klientů a to jejich TCP/IP protokolu. Jeho hlavní úlohou je přiřadit klientovy ip adresu, masku sítě, bránu sítě, ip adresu DNS serveru.

Program který se stará o tuto funkci se nazývá dhcpd.



-DNS

Server Tonda disponuje DNS serverem. Tento server slouží k překladu jmenných adres na ip adresy. DNS server je vybaven tzv. cache a ukládá si převody jmen do paměti a opakuje-li se v době po kterou má tento převod životnost nedotazuje se již externího DNS serveru a poskytne tuto informaci ze své paměti. Dále zabezpečuje převod jména na ip adresy pro klientu intra. sítě, též umožňuje dotazování z ext. sítě. Není plně závislý na cizích DNS serverech.

Program který se stará o tuto funkci se nazývá BIND(9).


- v intranetu

DNS server v intr.sítí překládá jména a domény v sítí určené, neposkytuje tyto informace ext. sítím. Seznam intr. jména a ip viz. struktura sítě.



- v ext. síti

DNS server v ext.síti překládá jména a domény existující v intr. síti na ip serveru. Dále zajišťuje překlad dalších nezbytných doménových jmen, pro přístup na server - www, ftp, atd.... .


- Proxy

Server Tonda disponuje tzv. Proxy serverem. Tento Proxy server slouží k ukládání navštívených www stránek z ext. sítí. Je-li dotaz na tuto stránku v dohledné době proxy zjistí aktuálnost stránky a pokud je aktuální poskytne jí ze své paměti. Velikost této paměti je nastavena na 128 MB RAM a 2GB na disku (na raidovém poli o dvou discích jejichž obsahy jsou zcela schodné). Dost se tak urychluje vyřízení dotazu na stránku a celkové bezpečnostní rizika tím klesají, protože vyřízení dotazu do ext. sítí vyřídí za klienta server.

Program, který se stará o tuto funkci se jmenuje Squid.


- SMB (Samba)

Server Tonda disponuje sdílením souborů v sítích Micro$oft, pomocí protokolu smb. Pomocí tohoto protokolu mohou klienti přistupovat ze svých Wokeních stanic na diskový prostor serveru jako by byl Wokeního typu, s rozdílem výší stability, spolehlivosti a bezpečnosti. Každý uživatel se pomocí Průzkumníka nebo obdobného programu na svém Wokením stroji, Může dostat do svého domácího adresáře do kterého má přístup pouze on. Dále může přistupovat Složky nazývající se Média , v této složce je video, mp3 a hry. Může přistupovat do složky Pub-Ftp, v této složce je kořen diskového oddílu pro komunikaci po ftp, je zde spousta věcí počínaje obrázky končeje instačkami... . Složka Spolec je přístupná všem jak ke čtení tak k zápisům, slouží k ukládání dat na server. Rozložení diskového místa: domácí adresář – cca 15GB (na raidovém poli o dvou discích jejichž obsahy jsou zcela schodné) dělí se na všechny uživatele a adresář spolec, Pub-Ftp – (na raidovém poli o dvou discích jejichž obsahy jsou zcela schodné) dělí se mezi www a ftp, Média – cca 2TB, Spolec – na svazku s mediama

Program který se stará o tuto funkci se nazývá smbd.



- SSH, Telnet

Server tonda disponuje vzdálenou zprávou, k této vzdálené zprávě se používá dvou protokolů, a to telnet a ssh.

Program který se o tuto funkci stará je telnet ve spolupráci s xinetd, následně ssh.



- Time

Server Tonda disponuje synchronizací času z pěti nezávislých serveru, jejichž čas je odečítán z atomových hodin. Server je schopen tento čas poskytnou klientům za předpokladu že jsou pro tuto službu vybaveni.

Program který se o tuto funkci stará se nazývá ntpd.

- KDE, GNOME

Server Tonda disponuje Aplikačním serverem, tj. Umožňuje vzdálené přihlášení a práci v graficky přívětivém rozhraní KDE3 nebo GNOME. Z terminálů na nichž je nainstalována základní "kostra" Linuxu s spustitelným X-serverem. Přihlášení se provede příkazem na terminálu "X -query server". Součástí (KDE, GNOME) je základní kancelářský balík OppenOffice, WWW prohlížeč Netscape7, spousta dalších potřebných aplikací (grafické, chatovací, multimediální....) dále je spuštěna simulace "windows" pomocí wine, které zajišťuje možnost spouštět některé programy patřící pod OS Windows. Tyto funkce umožňují stejně komfortní a rychlou práci na slabších počítačích stejně jako na extra výkonných strojích s OS Windows, protože veškerou práci zastane server.



- iChat

Server Tonda disponuje iChat serverem pro komunikaci clenu Lhotkanetu pomoci programu iChat od p.Vnalexe z Ruska. Program bezi na serveru se specialne omezenymy pravy pro pripad bezpecnostni chyby v programu.


-UPS demon

Server Tonda disponuje zaloznim zdrojem el. Napeti pro pripad nahleho vypadku el.site, tento zalozni zdroj napaji server, switche a wi-fi, Na serveru je apcupsd demon zjistujici stav zalozniho zdroje. V pripade vypadku el.site, demon rozesle e-mail vsem clenum lhotkanetu a informuje je o vypadku, když dojde k obnove jsou clenove stejnym zpusobem informovani o navratu do standartniho stavu. Zalozni zdroj vydrzi napajet lhotkanet el.napetim cca 10-15 minut (podle zateze), 4minuty před uplnym vybitim baterii demon legalne ukonci server, aby nedoslo k chybe na file systemu... , zbyla energie je ponechana na napajeni switchu.




V Plánu


Lhotkanet má v plánu, rozšířit intr. sí'ť pro co možno dostatečné a rozumné množství rozumných uživatelů, aby spolu mohli sdílet jak systémové prostředky tak data tak pařit hry, dále má v plánu zkvalitňovat služby se sítí související.

Zprovoznění tzv. NEWSu pro další možnosti komunikace uživatelů jak uvnitřintr. sítě tak mimo.

Dále se Lhotkanet bude snažit i o možné propojení s jinou podobnou intr. sítí a zvýšit tak množství dat v síti obsažených.


Pro případné návrhy a informace pište správci sítě: zdenek@lhotkanet.cz

nebo

michals@lhotkanet.cz















Stanovy uživatelů LhotkaNetu

doplní p. Michal


































Poděkování autorům projektu

Nyní prosím dovolte, aby jsme si my autoři projektu poblahopřáli k úspěšné práci, pro dobro Vás všech co jste na intr. síti nebo se chystáte připojit. Děkujeme si že jsme to zvládly, že nám to kupodivu funguje, že no prostě jsme dobří!!!!

Předně děkujeme p. Zdeňku za adminovskou část a udržování sítě v provozu. - seš fakt borec!!

Následně děkujeme p. Michalovi za přispění do obsahu tohoto manuálu a korekci chyb, avšak mu nejvíce děkujeme za zpravování finančního plánu intr. sítě. - seš dost dost dobrej!!

Též děkujeme p. Thomasovi za přispění do obsahu manuálu, materiály týkající se klientu s WinXP. - seš nejlepší expert na Xp !!

V neposlední řadě děkujeme všem na síti, že do toho s námi šli, prokázali nám svojí podporu a víru v to něco dokázat jen tak pro nic za nic.


DĚKUJEME